»domů »Modely »F6F-5 1/72 » Ve skříni - F6F-5 Hellcat 1/72

Ve skříni - F6F-5 Hellcat 1/72

   Na poli dvaasedmdesátin se pořád něco děje. Výrobci na nás chrlí stále nové a nové modely, různých verzí. Nejednou z nich je i Hellcat od Eduardů. V jejich výrobním programu se objevilo hned několik stavebnic tohoto zajímavého typu, verze F-3, F-5, F5N a Mk.I/Mk.II.
Já jsem sáhl po verzi F6F-5 v provedení ProfiPACK.

   Po otevření krabice s bočním otevíráním sem vysypal její obsah. Čtyři rámečky, z nichž je jeden čirý, jsou velmi pěkně odstříknuté, bez otřepů, dělící rovina nepatrná. Nicméně mne trochu zarazilo, že křídla jsou z hnědého plastu a další dva rámečky ze šedého. Zda je v tom nějaký rozdíl, nebo jen barva plastu dle aktuální výroby, netuším. Velice kvituji možnost volby dvou překrytů kabiny dle toho, zda bude kokpit otevře či nikoli. Ten, který je určen pro otevřený kokpit je příjemně tenký a určitě ostudu dělat nebude. Součástí jsou dvě planžety leptů, jedna z nich barevná. Ta hodně oživí interiér, otázkou zůstává, zda z něj bude po zavření trupu vůbec něco vidět. Samozřejmostí ProfiPACKu jsou i masky.

   Obtiskový arch obsahuje čtyři kamuflážní schémata a věřím, že si z nich každý vybere. Samotné dekály jsou tištěny u Eduardů, s přesným soutiskem. Co mne osobně mrzí, je, že černá identifikační čísla, která jsou na strojích umístěna na bílých polích na směrovce, jsou vytištěna v jednom kuse s bílým podkladem. Osobně bych volil raději rozdělený obtisk, jelikož předpokládám, že většina modelářů bude bílá pole stříkat. Na ně by pak umístili pouze černé číslice. Řešením bude opatrně čísla obstřihnout, popřípadě si vytisknout nová. Touto cestou se vydám zřejmě i já. Nebo se poprat s celým obtiskem.

   Návod je ve formátu A5, velmi přehledně řešen, jak jsme již u Eduardu zvyklí. Na jeho konci naleznete barevné kamufláže rozkresleny jak z obou boků, tak z půdorysů.

   Protože nedokážu postavit model z „krabičky“, rozhodl jsem se k tomuto modelu dokoupit ještě resinový odlitek motoru Eduard Brassin a leptané zbraňové šachty Eduard, obojí určeno přímo pro tuto stavebnici. Do nich ještě kulomety Browning M2 od Airesu, které mám z domácího vrakoviště. Nejprve k šachtám, jsou z jednoho dílu, takže jen vyštípnete, naohýbáte dolepíte pár drobností a máte hotovo, navíc je přiložen i jeden plíšek s vlastním obrysem šachty, který nám ji pomůže přesně vyříznout. Po shlédnutí 3D náhledů motoru jsem natěšeně otevřel krabičku s odlitky. Po prvním nadšení přišlo velké zklamání. Zde se nejspíše projevila nevýhoda 3D tiskáren a to hlavně na výfukách, kde je mezi nimi nepříjemná blána. Nedovedu si představit, že ji budu nějakým způsobem odstrańovat. Ani celkový dojem z motoru není nějak oslnivý. Součástím balení je i planžeta leptů, kde jsou hlavně lišty pro šrouby na motorový kryt.

   Co říci závěrem? Tuto stavebnici mohu všem vřele doporučit, při letmém pokusu nasucho spojit díly trupu a křídla nebyl žádný problém, vše vypadá, že do sebe bude pěkně zapadat. Navíc za cenu 325 Kč dostáváte plnohodnotný model, který nepotřebuje žádné další doplňky. Pokud se ale rozhodnete do modelu říznout, je to na zvážení. Jen do doplňků jsem investoval dalších 520 Kč a až čas ukáže, zda to modelu prospěje nebo spíše uškodí.


© 2024, Tomáš Dunda. Všechna práva vyhrazena.

Vyrobila www.pmmedia.cz