»domů »Modely »Spitfire IXc 1/48 » Ve skříni - Spitfire Mk.IXc 1/48

Ve skříni - Spitfire Mk.IXc 1/48

   Snad nejočekávanější novinka roku 2013 byl model Spitifre Mk.IXc late version od Eduardů. Začátkem dubna se začala prodávat jako první verze ProfiPACK, která obsahuje vše potřebné pro stavbu tohoto legendárního letounu. Následovala verze Overtrees a další doplňky v podobě resinového kokpitu, nových kol, výfuků a dalších věcí, které oživí již tak vymakaný model.

   Já jsem zvolil „základní“ verzi ProfiPACK, kterou postavím z krabičky. Jediný doplněk budou nová resinová kola Eduard a masky od firmy RES-IM, které by se měli v nejbližší době objevit na trhu.

   Co nám tato stavebnice vlastně nabízí? Budu se opakovat stále dokola, ale obsah krabice je standard, který Eduard nastavil. Najdeme zde 4 rámečky ze šedého plastu, jeden s čirými díly. Dále Planžetu barevných leptů, masky na kabinku, 2 aršíky dekálů a v neposlední řadě detailní návod.

   Vlastní výlisky jsou na první pohled dokonalé. Na druhý pohled mám trochu obavu z jemných nýtů, které na výliscích jsou, ale co jsem měl možnost prohlédnout si některé postavené modely, tak jsou nýty pěkně patrné, nikde se neztrácejí. Jedinou slabinu modelu vidím v horním a spodním krytu motoru, které jsou ze dvou dílů, bude nutno je přesně slepit a mám obavu, aby vše pasovalo. A ještě jedna výtka k vlastní stavebnici patří již zmiňovaným kolům. Zde opravdu doporučuji zakoupit resinová. Rámeček s čirými díly obsahuje možnost volby otevřeného či zavřeného překrytu. Vše je krásně tenké a čiré.

   Malá planžeta leptů je v barevném provedení a obsahuje přístrojovou desku, upínací pásy, přepážku za pilotem a pár dalších detailů týkající se kokpitu. Kdo se v leptech vyžívá, může zakoupit ještě další sadu, která nabízí možnost otevřených klapek. Tuto možnost jsem však nevyužil.

   Kapitola sama o sobě jsou dekály. Sada je obsáhlá a nabízí 6 různých strojů včetně jednoho čechoslováka. Nicméně se přiznám, že jsem z nich trochu v rozpacích. Jsem zvyklý na tisk u Kartografů, tyto jsou tištěny přímo u Eduardů a upřímně, na první pohled na mne dojem neudělali. Otázkou zůstává, jak se s nimi bude pracovat. Nicméně jak je u mne zvykem, tak se budu stejně snažit většinu označení nastříkat přes masky, tentokráte od firmy RES-IM, určené přímo pro tuto stavebnici.

   Poslední zmínka patří návodu. Ten je formátu A4, velmi podrobně a jasně rozkreslený. Nechybí čtyřpohledy na nabízené kamufláže a jeden na umístění všech popisek. Zde není co vytknout či dodat.

   Přiznám se, že jsem byl marketingovým šílenstvím kolem tohoto modelu trochu otráven a i skeptický, ale musím uznat, že toto je vlajková loď Eduardů. Práce, kterou na modelu udělali byla zúročena bezezbytku.


© 2025, Tomáš Dunda. Všechna práva vyhrazena.

Vyrobila www.pmmedia.cz